GALANTERIE, OBUV - INFORMACE

Vše co potřebujete vědět pro správný výběr a údržbu našeho zboží.

Poradíme Vám, jak vybrat to nejvhodnější zboží pro Vás.

Jak vybírat obuv

Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv používána, aby zvolený typ, číslo a tvar obuvi přesně odpovídal Vašim potřebám. Nevhodně zvolený typ obuvi, nesprávná velikost, šíře nebo tvar obuvi nemůže být důvodem k pozdější reklamaci. Obuv si při nákupu pečlivě vyzkoušejte.

Výběr správného typu obuvi

Pro každou příležitost je vhodný jiný druh obuvi. Berte tedy prosím při výběru v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat. Společenská obuv je určena pro krátkodobé nošení v interiéru a nehodí se k delší chůzi. Vycházková obuv může být používána k nošení v místnostech nebo po místních komunikacích, pro chůzi na delší vzdálenost i v mírně upraveném přírodním prostředí.

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování:

  • Střídejte často obuv, zvláště v deštivém počasí.
  • Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti.
  • Při obouvání obuvi zejména uzavřeného střihu používejte obouvací lžíce.
  • Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost vrchu je charakteristická pro přírodní useň.
  • Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu, obzvláště u obuvi, která není opatřena textilní podšívkou, a která je vyráběna z maštěného materiálu.
  • Usňová i textilní obuv s konfekčním šitím není vodotěsná. Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů! Odolnost vůči promočení lze účinně zvýšit pravidelným používáním impregnačních přípravků proti vlhkosti. Při opotřebení podešví a podpatků vlastním nošením nechejte obuv ihned upravit u specializovaného opraváře.
  • Nezapomeňte, že záruční doba a životnost obuvi jsou dva různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem a intenzitou používání a nemusí vždy odpovídat záruční době. Při intenzivním používání může být životnost obuvi kratší než záruční doba.

Jak vybírat galanterii

Veškeré výrobky je nutno vybírat a používat pouze pro účely, pro které jsou navrženy a konstruovány. Pokud budete u konkrétního výrobku váhat, nechte si poradit od personálu našich prodejen. Používání výrobku pro dané účely je rozhodující nejen pro Vaši spokojenost, ale i pro případnou možnost zboží při výskytu vady reklamovat. Vlastnosti použitých materiálů rozhodují o používání a údržbě výrobků. Všeobecně nabízí usňové (kožené) materiály vyšší užitnou hodnotu, neboť snesou vyšší a dlouhodobější namáhání. U syntetických materiálů je hlavní výhodou nižší cena a snadnější údržba. Pro extrémní podmínky, kterým jsou výrobky vystavovány např. v letecké přepravě, nebo při cestování obecně, doporučujeme používat pouze kvalitní výrobky renomovaných firem (Samsonite). Levnější varianty jednotlivých druhů výrobků jsou určeny pro občasné používání v méně náročných podmínkách.

Co můžete udělat proto, aby Vám zboží sloužilo co nejdelší dobu

Jak ošetřovat obuv

1. Hladká usňová obuv
Obuv očistěte od nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem případně vlhkou houbou. Použijte vhodný krém požadovaného odstínu, naneste tenkou vrstvu na obuv a vyleštěte ji. Vyvarujte se rozmáčení, poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar. Useň není vodonepropustný materiál, ale vodoodpudivost Vaší obuvi může být zvýšena použitím speciálních impregnačních sprejů. Při silném promáčení či zvýšené potivosti nohou může usňová obuv částečně pouštět barvu. Rozdílné barevné odstíny u neupravené usně jsou znakem přírodního materiálu a nejsou závadou obuvi.

2. Obuv z vlasových materiálů – velury a nubuky
K ošetřování tohoto druhu obuvi jsou určeny speciální gumové kartáčky. Očištěnou obuv je důležité ošetřit vhodnou impregnací (barevný nebo bezbarvý spreje určený pro velurovou obuv), zvyšující odolnost proti vodě. Vlasová useň se nikdy nekrémuje!

3.Obuv z lakovaných usní
Vyžaduje obdobnou péči jako normální usňová obuv. Nečistoty z povrchu usně odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakované usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Nedoporučuje se používat při teplotě nižší než 5°C, neboť dochází k tuhnutí a praskání lakové vrstvy.

4. Obuv ze syntetických materiálů
Výhodou této obuvi je, že i při delším používání si udržuje svůj vzhled a lehko se čistí. Obuv se omývá vlhkým hadříkem, při větším znečištění lze použít i saponát, po opláchnutí vytřete hadříkem do sucha. Vyhýbejte se náhlým změnám teploty a mrazům (pod –2°C ).

5. Textilní obuv
Ošetřujte pouze za sucha kartáčováním, čistícími a barvícími spreji na textil, které obuv impregnují, oživí barvy a omezí ušpinění). Zásadně neperte v pračkách. K ošetřování a údržbě Vámi zakoupené obuvi najdete ve všech našich prodejnách široký sortiment výrobků firmy Collonil. Dodržováním výše uvedených zásad se prodlouží životnost Vaší obuvi a zvýší Vaše i naše spokojenost. V případě jejich nerespektování nemusí být Vaše případná reklamace uznána. Při zjištění závady na zakoupené obuvi uplatněte reklamaci ihned po zajištění závady. Pokud budete reklamovat obuv, která má již delší dobu nějakou závadu, až před uplynutím reklamační lhůty, nebude jako reklamace uznána, neboť byla tímto vědomě zničená.

Jak ošetřovat galanterii a ostatní výrobky

Vážený zákazníku, naším cílem je Vaše co největší spokojenost se zakoupeným výrobkem. Proto si Vás dovolujeme upozornit na několik skutečností a poradit Vám, jak se zakoupeným zbožím zacházet a jak ho udržovat.

1. Veškeré výrobky je nutno používat pouze pro účely, pro které jsou navrženy a konstruovány.

2. Vlastnosti použitých materiálů rozhodují o používání a údržbě výrobků.

Useň

Nerovnoměrná struktura povrchu, drobné jizvy a mírné barevné rozdíly nejsou vadou, ale naopak charakteristickými znaky tohoto přírodního materiálu. Usňové výrobky je třeba chránit před vlhkem, nadměrným slunečním zářením, mechanickými vlivy (poškrábání, protržení) a chemickými látkami (rozpouštědla, kyseliny, tuky atd.). Údržba a čištění se provádí výhradně speciálními prostředky na usně (kůže) podle konkrétního návodu k použití pro daný typ usně. Jednoznačně je nutné používat pouze kvalitní ošetřovací přípravky např. značky Collonil. Nekvalitní prostředky na ošetřování usní (kožených materiálů) mohou výrobek zcela znehodnotit. Pro výběr vhodného přípravku na ošetřování je rozhodující druh použité usně (hladká useň, broušená useň, povrstvená useň).

V případě promočení sušte výrobky zvolna mimo tepelné zdroje.

Vyšší odolnost proti vodě lze zajistit impregnací usní. Nezbytné je impregnovat před prvním použitím především kožené oděvy, obuv a dále veškeré výrobky z broušených usní.

Na broušené (vlasové) usně nikdy nepoužívejte krémy a jiné prostředky, které nejsou výslovně určeny na tento typ materiálu.

U kožených oděvů doporučujeme opakovanou impregnaci namáhaných dílů (límec, manžety), protože impregnace zabraňuje také pronikání nečistot do materiálu. Pro čištění takto ošetřených dílů a také všech broušených (vlasových) usní jsou určeny speciální gumové kostky, nebo kartáče.

U barvených usní může docházet při provlhnutí, nebo při styku s potem k mírnému pouštění barvy.

Rozsáhlejší čištění kožených oděvů doporučujeme svěřit pouze specializované čistírně.

Syntetické materiály (koženka), plasty

Výrobky je třeba chránit před mechanickými vlivy (poškrábání, proražení), chemickými látkami (rozpouštědla, kyseliny, tuky atd.) a působením vysokých teplot nebo teplot pod bodem mrazu. Nevyžadují speciální údržbu. Oživení vzhledu lze docílit speciálními přípravky. K čištění se používá vlhký hadřík. V případě většího znečištění lze použít slabý roztok saponátu, popř. mýdla.

Textil

Textilní materiály zahrnují širokou škálu konkrétních druhů. Pro všechny platí zásady o ochraně před promočením, nadměrným slunečním zářením, mechanickými vlivy (poškrábání, protržení) a chemickými látkami (rozpouštědla, kyseliny, tuky atd.). Textilní výrobky nevyžadují pravidelnou speciální údržbu. Čištění se provádí lehce silonovým kartáčem, popř. vlhkým hadříkem (nikdy nepromáčet). Pro zajištění vyšší odolnosti proti vodě a ušpinění lze i na textilní materiály úspěšně používat speciální impregnační přípravky.

Deštníky

Deštník slouží k ochraně před deštěm. Před každým otevřením je nutné lehkým zatřepáním uvolnit potah deštníku. Deštník je nutné sušit otevřený. Reklamaci nepodléhá mechanické poškození vzniklé nesprávným používáním včetně poškození větrem. Při zjištění vady reklamované věci uplatněte reklamaci ihned. Dalším používáním takového výrobku (např. s odstranitelnou vadou) by mohlo dojít k jeho vědomému zničení. Takto poškozená věc nemůže být reklamována. Změny výrobku (vzhledové i funkční) popř. jeho součástí vzniklé opotřebením nelze považovat za vady. Poškození zavazadel způsobené nevhodným zacházením přepravcem reklamujte přímo u přepravní (letecké) společnosti, která Vaše zavazadla přepravovala a kde došlo k poškození (na letišti ještě před odbavením). Přepravní společnosti jsou pro tyto případy pojištěny. Vady vzniklé použitím výrobku pro jiné účely, nebo způsobené nevhodnou údržbou výrobku nejsou důvodem k reklamaci. O konkrétní použitelnosti Vámi vybraného výrobku se vždy poraďte s prodavačem. Intenzita používání a kvalita péče přímo ovlivňuje životnost výrobků. Životnost výrobku nemusí být shodná s délkou záruční lhůty. Nedodržování těchto zásad může být důvodem odmítnutí případné reklamace.